Kişisel Bakım

Vegan olmak! @ AGICO VEJETARYAN CAFE

Tamam, itiraf edeceğim. Daha önce hiç vejetaryen bir kafede bulunmadım ama! ama bu yeşillikleri ve sağlıklı şeyleri sevmediğim anlamına gelmez. Sebzeleri seviyorum! Ben seçici bir sebze yiyen bile değilim. Günlük hayatımda normaldir. Aslında ne zaman restoranlarda yemek sipariş etsem (varsa) salata listemde ve evimizde her zaman sebzeler var, sadece benim gibi ete hayır diyemeyenler olduğunu biliyorsun. Et ve sebze yemek bana farklı bir his veriyor, “sebzesiz” ve “etsiz” yaşamayı hayal bile edemiyorum, sanırım diyetimde tutarlı olamamamın sebebi bu hahaha! Et ve sebzelerde denge hissediyorum ☺

Her neyse, bu kadar yeter, geçen çarşamba akşam yemeği için San Juan City, Araullo Caddesi’ndeki bir vejetaryen restoranını deneme şansım oldu. Agico Vejetaryen Kafe ve mükemmel! çünkü Ash Çarşamba için ayine katılmayı yeni bitirdim ve akşam yemeğinde et yemekten kaçınmam gerekiyor. Ayrıca bu restoranın bana sunabilecekleri için biraz heyecanlıydım. Biraz araştırma bile yapmadım çünkü şaşırmak istiyorum ilk defa vejeteryan bir restoda yemek yiyorum.

Bu şube, San Juan şehrinin yerleşim bölgesinde yer almaktadır. Merak etmeyin sizi restorana götürecek tabelalar var. Mekan aynı zamanda Waze-güçlü, Araullo caddesine varır varmaz Agico Vegetarian Cafe’nin aydınlık yerini kolayca göreceksiniz.


Tabak önümde servis edilir edilmez vejeteryan restoranında olmadığımı düşündüm. Gerçekten mi? Onlarda var Tapa Pirinç/ Tapsilog (P 255 )? Gerçekten ete benziyor ama hayır! değil! Bu sebzeli tapa, daha çok kızarmış pilav, organik yumurta, achara ve salatalık içeren özel bir mantar türü. Aldatıcı görünüyor, biliyorum, sadece görüntüsü değil, tadı da neredeyse gerçek etten farkı yok. Şiddetle tavsiye edilir!


Üzerinde garnitür veya sos olmadan tam anlamıyla tofu yiyebilirim, tofuyu hayatımda böyle severim, kızarmış sade tofu bana yeter ama Agico’s’u tatmak Tofu Biftek (P 230) versiyonu, şaşırtıcı bir tada sahip basit bir tofu alabileceğimi fark etmemi sağlıyor. Lezzetli bir lezzet için biftek sosunda altı büyük kızarmış ve ekmekli tofu, yemeğin daha iştah açıcı ve lezzetli görünmesini sağlamak için mantar ve dolmalık biber ekleyin!


Bu Butayaki Maki (P 258) İlk başta neden üstünde domuz eti var diye düşüneceksiniz ama evet bir kez tadınca yanılmışım, tadı köfte gibi! ama sahibi bana et içermediğini, etin yerini alacak kendi tarifleri olduğunu söyledi.


Japon yemeğine gidelim! Bu vejetaryen versiyonu Okonomiyaki (P 280). Wakame adında bir Japon deniz yosunu, lahana ve kendi mayonezi var. Çok tatmin edici! Paylaşmak için iyi.


Finalim ve harika bir yemek sona erdirmek için. Agico’nun Buchi nilüfer tohumu ile yapılmıştır. Bilmiyorum ama bunu tattığım herhangi bir buchi’den daha lezzetli buluyorum ya da belki de buchi hahaha yemeyeli çok uzun zaman olmadığı için. Yine de, o gece 6 buchi’den 4’ü içtim, şimdiden doyduğumu hissediyorum, takıntılı hissediyorum!


Glutensiz ve etsiz bir kahvaltı, akşam yemeği, atıştırmalık veya akşam yemeğini bilmeden deneyimlemek istiyorsanız, gitmeniz yeterli. Agico Vejetaryen Kafe, cebinizi kırmadan size sağlıklı ve doyurucu bir yemek verecekler! Yiyeceklerinin çoğu paylaşmak için iyi ve denemeye değer olduğu için.


ziyaret ettiğim yer şurada 83 Araullo Caddesi, Brgy. Ek Tepeler, San Juan Şehri.

Facebook: https://www.facebook.com/agicocafePH/

Instagram: @agicocafeph

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu